top of page
88.jpg

Slovakya'da Üniversite Eğitimi

Slovakya adeta orta Avrupa’nın gizli ve keşfedilmemiş ülkelerinden bir tanesi. Uzun yıllar bugünün Çekyası ile beraber Çekoslovakya çatısı altında tek bir ülke olarak varlık gösteren ülke, 1993 yılında o zamanın Çek Cumhuriyeti ile yollarını ayırarak Slovakya olarak yoluna devam etti. Henüz yeni bir ülke olduğu için bir çoklarının pek bilgi sahibi olmadığı ülke Avrupa’nın kalbinde, komşuları Avusturya, Macaristan, Çekya ve Polonya tarafından çevrelenmiş, köklü eğitim kurumlarıyla Slovakya’da üniversite okumak isteyen öğrencileri bekliyor.

Slovakya’da Üniversite Okumak

Slovakya’da üniversite eğitimi deyince ilk akla gelen şehir başkent Bratislava ve onu takiben ülkenin ikinci büyük şehri olan Kosice şehridir. Başkent Bratislava, Viyana’ya 80 km, Budapeşte’ye 190 km mesafede bulunur.

Slovakya’da Üniversite Eğitimi ve Kabul Şartları

Slovakya üniversiteleri YKS sınavındaki sonucunuza göre öğrenci kabul etmezler. Üniversiteler üç şekilde yabancı öğrencilere kabul vermektedir. Eğer işletme gibi giriş sınavı gerekmeyen bir bölüme başvuruyorsanız diploma notunuz, lise transkriptinizdeki gerekli dersler ve İngilizce dil seviyeniz kabul almanızdaki etkenler olacaktır.

 

Slovakya’da mühendislik gibi teknik ve teknoloji alanlarında üniversite okumak isterseniz İngilizce yeterliliğin yanı sıra matematik ve fizikten giriş sınavı uygulanmaktadır.

 

Slovakya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler ise biyoloji, kimya, medikal İngilizce gibi derslerden giriş sınavına girmek zorundadırlar.

 

Slovakya Üniversitelerinde İngilizce ve Çekçe Hazırlık ve Bölüm Hazırlık Olanakları

Slovakya’da üniversite eğitimi almaya karar verdiniz ve İngilizce bilmiyorsunuz. Bir çok üniversitede İngilizce hazırlık programlarına katılabilirsiniz. Bazı Slovakya üniversitelerinde  hazırlık programı olmasa da İngilizce hazırlık programlarına başka üniversitelerde katılıp daha sonra lisans/yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz üniversiteye geçiş yapmanız mümkündür.

Slovakya’da üniversite okumak için İngilizce veya Çekçe hazırlık eğitiminin yanında, üniversitede okuyacağınız bölüme yönelik bölüm hazırlık eğitimine de ihtiyacınız var ise, İngilizce ya da Çekçe eğitimine ek olarak her bölüme göre ayrı tasarlanmış matematik, biyoloji, kimya gibi ek dersler alarak giriş sınavlarına hazır hale gelme şansına sahipsiniz.

Neden Slovakya’da Üniversite Eğitimi – YÖK Denkliği

Slovakya’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını gelin beraber inceleyelim.

  • Avrupa Birliği üyesi olan Slovakya aynı zamanda Schengen bölgesindedir. Komşuları Polonya, Macaristan ve Avusturya olan ülke Avrupa’nın kalbindedir.

  • Slovak üniversitelerinin çoğu ilk 1000’de, hatta bazıları ilk 500’de yer almaktadır. Hem Türkiye’de YÖK denkliği olan hem de Avrupa Birliği ve dünyanın tamamında tanınan üniversiteler bulunmaktadır.

  • Slovakya’da üniversite okumak için mutlaka Slovakça öğrenmek zorunda değilsiniz. İngilizce ve hatta Çekçe olarak üniversite eğitim alabilirsiniz ve yıllık eğitim ücretleri ortalama 3500 Euro ile 4000 Euro aralığındadır.

  • Bratislava gibi Avrupa’nın tam ortasında bir şehir.

  • Slovakça üniversite eğitimi almak isterseniz ücretsizdir.

*Slovakya’da tıp eğitimi fiyatları yıllık 9-10 bin Euro aralığındadır.

Instagram post - 10 (1).png
bottom of page