top of page

Acerca de

Dubai

Dubai Work And Study

Dubai bir arap ülkesi olarak birçok kişinin aklında kapalı bir ülke imajı yaratabilir. Fakat Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın birçok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu birçok İngiliz, Amerikalı, Avrupalı'yı ve dünyanın her yerinden milletlerin bir arada özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur. Dubai'de dilediğiniz gibi giyinebilir, gece kulüplerinde ve birçok restauranlarda alkol tüketebilirsiniz. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için Ladies night mevcuttur ve bu günde kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı mevcuttur. Erkekler de katılabilirler. Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanı ya da sadece kadınlara özel olan alanı kullanabilirler.

Suç oranı %0'a yakın olan Dubai’de evinizin, aracınızın kapısını kilitlemeden çıkabilirsiniz ve döndüğünüzde eşyalarınızın yerinde durduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Güvenlik konusunda dünyada sürekli olarak ilk 3'e giren bir ülkedir. Ve çok temiz bir ülke olan Dubai’de sokakta veya herhangi bir yerde çöp görmek imkansızdır. Her yer çok temizdir. Denizleri de inanılmaz derecede temiz ve güzeldir.

Sürekli olarak festival, fuar ve konserlerle şehir çok canlı durumdadır. Dünyaca ünlü sanatçıların konserlerini ve sergilerini görebilirsiniz.

Yeme içme vb. yaşamsal giderler için öğrenciye ortama 300-400 USD yeterli olacaktır.

Hava sıcakalığı haziran, temmuz, ağustos, aylarında biraz yüksektir fakat duraklar, metro istasyonları, taksiler vb. kısacası heryerde klima olması bu 3 aylık yoğun sıcaklık dönemini rahat atlatmanızı sağlamaktadır.

VİZE

Öğrencinin herhangi bir konsolosluğa gitmesine, banka hesabı göstermesine ve benzeri birçok evrak işlemleri ile uğraşmasına gerek yoktur. Diğer ülkelerden aldığınız vize redleri yada eğitim durumunuz, medeni haliniz, eğitim seviyeniz vize için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Okul öğrenciden vize için;

1-Fotoğraf

2-Pasaport kopyası

3-Doldurulmuş başvuru formu

4-Ödeme dekontu(ödemenin tamamı okula ulaşmalı)

5- Beyanname ve Declaration Form ( İmzalanıp iletilmedilir)

talep etmektedir ve öğrenciye ortalama 2 - 4 hafta içersinde vize alabilmektedir. Şuana kadar vize başarı oranımız %99'dur. Dubai vize konusunda Türk vatandaşlarına yeterince esnektir.Kısa dönem vizeler 3 ay + 3 ay verilmektedir. 6 aydan sonra öğrencinin ülkeden çıkış yapması gerekmektedir. Vize için öğrencinin bir şey yapmasına gerek yoktur. Tüm işlemler okul tarafından yapılmaktadır. Dubai, size vize konusunda en kolay imkanları sağlayanülke konumundadır. 24 hafta(6 ay) ve üstü kurs almak isteyen öğrenciler doğrudan 1 yıllık oturum izinli programlara başvurabilir. Yeşil pasaport sahiplerine vize veremiyoruz. Yeşil pasaport sahipleri 90 gün vizesiz gelebilir ve çalışma izleri kesinlikle bulunmamaktadır.

 

ÇALIŞMA OLANAKLARI

 

Yaz aylarında iş bulma oranı da düşüktür. Özellikle eylül ayından itibaren öğrencilerin çalisabilecegi part-time işler çok fazladır.

En az 8 hafta ve üzerinde kayıt olan öğrenciler öğrenci vizesi ile Dubai’ye gelir ve yeterli ingilizceye sahip olduklarında iş bulabilir ve çalışabilirler. Okulumuzda iş bulma konusunda full time olarak biri çalışmaktadır ve öğrencilerin cv'lerini toplayıp onlara uygun iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Ama asla iş garantisi vermemekteyiz. Yurtdışından gelen öğrencinin ülkeye adaptasyonu, dinleme, anlama ve konuşma becerisini edinmesi ortalama 3 veya 4 haftayı bulmaktadır. Intermediate veüstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olacaktır. İntermediate altı öğrencilerin iş bulması biraz daha zaman almaktadır. Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret: yapacağı işe, iş yerine, öğrencinin ingilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Not olarak belirtmeliyim ki birine bağırmak bile 6 ay cezadan başlar. Bu yüzden öğrencilerin kibar olmaları gerekmektedir. Dubai'de iş konusunda birçok şey müzakereye açıktır, konuşup daha fazlasını elde etmek mümkündür. Çalışmak isteyen öğrenciler gelmeden önce ingilizce test olup ingilizce cv'lerini hazırlamalıdırlar ki buraya gelip bununla vakit kaybetmemeliler. Öğrencilik döneminde bulunan işlerde genelde aylık bazlı ödeme yapılır, bu ödeme Dirhem(AED) olarak yapılır, dolarla ödeme yapılmaz. Bulunan işlerde aylık konaklama, yeme içme vb. giderlerini karşılayacak kadar kazanırlar. Hizmet sektöründe(restaurantlar) saatlik ödeme sistemi Dubai'de bulunmamaktadır. Work and travel vb. programlardaki gibi yüksek bazlı kazanç elde etmeleri çok zordur. İngilizce seviyeleri iş bulmalarında çok etkilidir. Burada birçok işletme(restaurantlar) tam zamanlı olarak öğrencileri çalıştırmaktadır ve bu işlerde aylık 2500 AED ile 7000 AED gelir elde edilir. Birçok restaurant yeme içme de sunuyor. Kimi restaurant ve hoteller konaklama da sunmaktadır.

bottom of page