top of page
WhatsApp Image 2020-07-22 at 15.12.24.jp

 

İRLANDA'DA WORK&STUDY

HEM OKU HEM ÇALIŞ - AYDA 1000€ KAZAN!

25 HAFTA EĞİTİM 3500€'dan başlayan fiyatlarla..

NEDEN İRLANDA'DA WORK AND STUDY?

İrlanda uluslararası öğrencilere yasal çalışma izni sağlayan nadir ülkelerden birisidir.  İrlanda'da 25 haftalık herhangi bir eğitime kayıt yaptırdığınızda eğitim sürecinde part time (haftalık 20 saat) çalışarak saat ücreti olarak minimum 9.6 EURO kazanabilir. Ayrıca eğitime ara vererek Noel veya yaz döneminde toplamda maksimum 8 hafta full time çalışabilir.

 

Dil kursu ile vizenizi İrlanda'da iken 2 kere daha çok avantajlı fiyatlarla uzatabilir ve toplam kalış sürenizi 75 hafta yani 1,5 yıl yapabilirsiniz. Aynı zamanda çalışarak ayda ortalama 1000 euro ıle 1200 euro arasında kazanır ve  konaklama- yaşam maliyetlerinizi karşılayabilirsiniz.  Öğrenciler spar, starbucks gibi kafelerde, burger king, mc donalds' gibi fast food restoranlarda, temple bar bölgesindeki publar ve restoranlarda, tesco ve spar gibi süpermarketlerde, lokal sandwich salata barlarda , türk ve yunan restoranlarında çalışabilirler. Ayrıca IT konusunda deneyimli ve yetenekli öğrenciler IT sektöründe ışler bulabilir. IT sektörü irlanda ıçin büyük bir sektördür. Google, Facebook, Instragram ve pek çok IT firmasının avrupa üstü İrlanda'dır.

İRLANDA'DA ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR?

25 Hafta dil eğitimine giden her öğrenciye part-time çalışma izni tanımlanıyor. Öğrenciler çalışma iznini GNIB kartı alarak elde edebiliyor. İrlanda'ya vardıktan sonra GNIB kartı randevusu almak için  önce Registration / GNIB (inis.gov.ie) İnternet sitesinden müsait tarih ve saat belirlenerek randevu alınır. Randevuya giderken yanınızda kayıt olduğunuz dil okulundan alınmış kabul belgeleri, biyometrik fotoğraf ve seyahat sağlık sigortasının fotokopisi götürmeniz gerekmektedir. Belgeleri başvuru esnasında yetkililere teslim ediyorsunuz daha sonrasında GNIB kartınız size kargo ile veya elden teslim edilir.

İRLANDA OKULLARI NE ZAMAN WORK AND STUDY'YE BAŞLAYACAK VİZELER NE ZAMAN ALINACAK?

 

Mart - Nisan ayından itibaren tüm dünyada Covid 19'un kontrol altına alınmaya başlayacağı ve hayatın normalleşme sürecine gireceği öngörülmektedir.

 

İrlanda dil okulları en geç Mayıs ya da Haziran ayında öğrencilerin seyahat edebileceğini ve eğitimlerine başlayabileceğini varsaymaktadır. Bu nedenle şu anda kayıtlarını veren ve yerlerini ayırtan öğrencilere çok özel kampanyalar sunarak ön plana çıkmaya başlamışlardır.

 

Mevcut pandemi sürecinde okulları kapanan yada online eğitime devam eden öğrencilerine desteğini kesmeyen İrlanda hükümeti bu süreçte öğrencilere, haftalık 350 EURO ödemeler yaparak eğitim ve konaklama desteğinde bulunmuştur. Ayrıca çalışma izinleri de devam eden öğrenciler bu dönemi zarar görmeden atlatmaktadır.

 

Eylül 2021 akademik dönemi için İrlanda okulları çok cazip, öğrencileri ve eğitimi destekleyen kampanyalarını açıkladılar. Hatta bazı dil okulları 25 haftalık eğitim ücretini 1700 EURO'ya kadar indirdiler. Artı iki ay çalışma izninizle birlikte 32 HAFTA kalabiliyorsunuz..

 

Şimdi bu kampanyalardan yararlanarak kayıt olabilir şartların beklenen şekilde devam etmesi halinde Eylül 2021'de İrlanda'da olabilirsiniz.

İRLANDA WORK AND STUDY VİZESİ NASIL ALINIR?

 

İrlanda'da vize başvurunuzu  sizin adınıza Intro Yurtdışı Eğitim  olarak yapıyoruz. Eski adıyla GNIB yeni adıyla Irish Residence Permit (IRP) yani İrlanda Oturum İzni başvurusu için randevu almak için size yardımcı oluyor ve asıl çalışma izniniz olan PPS başvurusu için sizi yönlendiriyoruz.

 

İrlanda Konsolosluğu Vize başvurularını kabul etmektedir. COVID 19 'daki olumlu gelişmelere göre Mart- Nisan- Mayıs aylarında vize vermeye başlaması beklenmektedir. Şu anda eğitim vizesi başvurusu yapanlara vizeler verilmeye başlandığı anda öncelik verilecektir. Vize garantisi verilmez ancak şartları yerine getirenler öncelikli olarak değerlendirilir. Okullarda şu anda kayıt verenlere kabul mektuplarını göndermekte ve vize başvurularını yapıp öncellikli değerlendirmeye girmelerini sağlamaktadırlar.

İRLANDA EĞİTİM VİZESİ ALABİLMEK İÇİN 4 ANA KRİTER VARDIR

4 yıllık üniversite öğrencisi ya da mezunu

Lise yada 2 yıllık mezunlar eğer yeni mezun iseler başvuru yapabilirler

İrlanda'da genelde 25 hafta dil kursu Work and Study programına kayıt yaptıran öğrenciler bankada minimum 7.000 EURO Miktar para göstermelidir.  Banka hesap dökümleri minimum son 6 aylık olmalı ve ''VADESIZ'' hesap olmalıdır. Vadeli hesap olması durumunda bankadan ''paranın istenildiği zaman kullanılabileceğine dair bir yazı'' alınmalıdır.

Okul ücreti vize başvurusu öncesinde ödenmelidir.

Başvuru sahibi niçin İrlanda'da eğitim yapmak istediğini açıklayan, geçmiş kariyerini ve gelecek planlarını anlatan bir NİYET MEKTUBUNU Intro Yurtdışı Eğitim Danışmanlarının yol göstermesi ile hazırlamalıdır. Bu niyet mektupları kesinlikle KOPYALAMA Olmamalı ve kişiye özel olmalıdır.

Bu 4 Temel kriteri yerine getiren  başvuru sahibine Intro Yurtdışı Eğitim yardımcı olur ve diğer evrakları da bir araya getirerek yaklaşık 4-6 hafta arasında vize başvurusunu neticelendirir. İRLANDA VİZE BAŞVURULARI İRLANDA Konsolosluğuna VFS İrlanda aracılığı ile tarafımızda elden yapılmaktadır.

bottom of page