top of page

   İRLANDA ÜNİVERSİTELERİ

İRLANDA ÜNİVERSİTELERİ

IRELAND-DUBLIN-Trinity-College-Library.j

TRINITY COLLEGE

1538644658phpSpE5la.png

UNIVERSITY COLLEGE CORK

DUBLIN BUSINESS SCHOOL

Ireland-TU-Dublin-01-WEB-1.jpg

TECHNOLOGICAL UNIVERSITY, DUBLIN

Ransomware-hits-TU-Dublin-and-National-College-of-Ireland.jpg

NATIONAL COLLEGE OF IRELAND

Maynooth_University_South_campus_view.jpg

MAYNOOTH UNIVERSITY

Waterford-Institute_575_2MP494.jpg

WATERFORD INSTITUTE

windturbinedkit-1280x640.jpg

DUNDALK INSTITUTE of TECHNOLOGY

GN4_DAT_9945392.jpg--university_of_limer

UNIVERSITY of LIMERICK

Dorset college.jpg

DORSET COLLEGE

DUBLIN-CITY-UNIVERSITY.jpg

DUBLIN CITY UNIVERSITY

griffith-college-dublin-small.jpeg

GRIFFITH COLLEGE, DUBLIN

Why-Study-at-Athlone-Institute-of-technology.jpg

ATHLONE INSTITUTE of TECHNOLOGY

CARLOW INSTITUTE of TECHNOLOGY 

de287db75f9fe8a8de763dbd9b1bdf4d.gif
blog_7vTGrXdV6bxYUwe-irlandada-universit

NEDEN İRLANDA?

Okul ödeneklerinin yanı sıra ülkedeki yaşam giderlerinin diğer ülkelere daha makul olması ve öğrencilere çalışma hakkı tanınması her geçen yıl İrlanda’ya olan ilgiyi artırmaktadır. Öğrenciler, öğrenci vizesi ile birlikte üniversite hayatları süresince haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Çalışan öğrenci hem cep harçlığını çıkarma hem de ana dili İngilizce olan insanlarla birebir konuşarak sosyalleşme imkânı yakalar. İrlanda üniversiteleri dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerin tamamı İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir ve yüksek kalitede eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir. APPLE, MICROSOFT, IBM, GOOGLE şirketlerinin merkez ofislerine ev sahipliği yaptığı için İrlanda’ya Avrupa’nın teknoloji başkenti diyebiliriz. Bu tarz büyük şirketlere içinde bulunduran İrlanda’da işsizlik oranı oldukça düşüktür ve iş bulma konusunda uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunulmaktadır.

İrlanda'da Üniversite Eğitimi ve Sistemi

İrlanda, Avrupa’daki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İrlanda’da üniversite eğitimi İngilizce dilinde verilmektedir. İrlanda üniversitelerden alınan diplomalar dünya çapında geçerliliğe sahiptir. İngiliz eğitim sistemini benimseyen İrlanda eğitim kalitesi yüksek ve eğitim ücretleri uygun fiyatlıdır ve lisans programları tıpkı İngiltere’deki gibi 3 yıl (6 dönem) sürmektedir. Bu sebeple İrlanda kaliteli eğitimi uygun fiyatlara almak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri arasındadır İrlanda’da herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okumak için iyi derecede İngilizce ‘ye sahip olmalısınız (en az IELTS 6.0) ve lise mezuniyet ortalamanız %85 ve üzerinde olmalı tabi bu koşulları sağlamıyorsanız dahi hiçbir şey için geç değil. ‘Foundation’ yani İngilizce hazırlık eğitimi şartı ile çoğu İrlanda üniversitesi öğrenciler yeterli dil koşullarını sağladıktan sonra bölümlerine yerleştirilirler.

İrlanda Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

  • Lise diploması ve transkript (öğrencinin not ortalamasının yüksek olması beklenir)

  • IELTS (6.0) sınav sonucu (öğrencinin İngilizcesi yetersiz ise İngilizce hazırlık yılı okuyabiliyor)

  • Referans mektubu

  • Öğrencinin başarı sertifikaları

  • Niyet mektubu 

  • Başvuru formu (bazı üniversiteler için)

İrlanda’da yaşam ve sosyal hayat nasıldır, yaşam masrafları ne kadardır? 

İrlanda yaşam şartları, refah seviyesi,sıcak iklimi, muhteşem manzaraları sıcak insanları, doğal güzellik ve yapılarıyla Avrupa’nın ilgi çeken ülkeleri arasında yer almaktadır. İngiltere’nin yanında yer alan İrlanda’da İngilizce ve İrlanda dili konuşulmaktadır. Nüfusunun büyük çoğunluğu 25 yaş altı olan, Dublin genç nüfuslu, İrlanda’nın en popüler öğrenci kentidir. Dublin sosyal yaşam açısından öğrencilere pek çok seçenek sunmaktadır. Kafeler, publar, restaurantlar, şehrinden hemen her yerinde bulunan sinemalar, tiyatrolar, opera, festivaller, alışveriş merkezleri, Dublin’i cazibe merkezi haline getirmiştir. Şehir Merkezinde, Grafton caddesi hem alışveriş yapanların hem yerel halkın hem de turistlerin canlı bir merkezidir. Dublin hayatının tadına bakmak için ideal bir cadde olan Grafton, Brown Thomas gibi tasarımcı mağazaları ve Bewleys gibi gurme kafeler ile doludur. Yaşam masraflarına gelecek olursak da konaklama ücretleri ortalama 400-500 Euro arasında değişmekte olup, ortalama yaşam masrafları yıllık €7,000- €12,000 arasındadır. Birçok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında uygun yaşam masrafları, kaliteli eğitim veren üniversiteleri, İngiliz sistemine yakın oluşuyla yurtdışında eğitimin bir numaralı adresi olmaktadır.

İrlanda’da Konaklama seçenekleri nasıl?

İrlanda’da da tüm ülkelerde olduğu gibi yurt konaklaması ve aile yanı konaklama seçenekleri mevcuttur. Her iki alternatifte de öğrenci kendini rahat hisseder. Yurt konaklamasında öğrenci kendi yaşıtlarıyla zaman geçirip, farklı kültürleri tanırken; aile yanı konaklamada ailenin bir parçası olarak sıcak İrlanda halkının kültürünü yakından gözlemleyebilir ve aile sıcaklığından uzak kalmaz.  

İrlanda Üniversiteleri YÖK Denkliği

İrlanda’da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliği vardır. Yurtdışında eğitim seçenekleri arasında İrlanda’da lisans eğitiminde yüksek kalitesini YÖK’ün tanıdığı QS World Rankings,Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalarda kanıtlamıştır.

bottom of page