top of page

Szeged Üniversitesi

– İngilizce lisans programları

– YÖK denkliği için YKS ve TYT sınavına girmeden lise diploması ile başvuru

– Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması listesine göre dünyada ilk 1000’e girmiş

– Orta Avrupa’nın ve Macaristan’ın en büyük kütüphanesine sahip

– Dünya sağlık örgütünün indeks listesinde

– Macaristan’ın öğrenci şehri Szeged’de 4 fakülte

– Orta Avrupa’nın ve Macaristan’ın en iyi Tıp Fakültesi ‘ dir.

Szeged Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

Sınav ve kayıt ücreti 500 Dolar

Lisans Bölümleri                                                     Süre                       Yıllık eğitim ücreti

Medikal hazırlık (ielts 6.5 isteniyor)                            1 yıl                            6200 Dolar

Tıp                                                                        6 yıl                          17.170 Dolar

Diş Hekimliği                                                          5 yıl                          17.000 Dolar

Eczacılık                                                                 5 yıl                          11.750 Dolar

Bölümlerin ayrıntılı fiyat listesi…

1. Dünya savaşının sonunda Macaristan Transilvanya’yı Romanya’ya devredince Szeged Üniversitesi 1921’de üniversitenin hala faaliyet gösterdiği Szeged şehrine taşınmıştır. 1951 yılında Tıp Fakültesi , Szeged Üniversitesi Tıp Fakültesi adı altında bağımsız bir enstitü halini almıştır. 1987 yılında yapmış olduğu ve günümüzde C vitamini veya Askorbik asit olarak bilinen yapıyı bulan üniversitenin eski profesörü ve ayrıca Nobel ödülü sahibi Albert Szent-Györgyi’nin ismini almıştır. 2000 senesinde Albert Szent-Györgyi Sağlık Bilimleri Üniversitesi tekrar Szeged Üniversitesi’nin tamamlayıcı bir parçası olmuştur. Albert Szent-Györgyi Tıp ve Eczacılık Merkezi’nde iki fakülte bulunmaktadır. Diş hekimliği bölümü ile beraber Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi Albert Szent-Györgyi Sağlık Bilimleri Üniversitesini oluşturmaktadır. Tıp ve Eczacılık Fakültelerinde yabancı öğrenciler için sunulan İngilizce dili programları 1984/1985 akademik yıllarında başlatılmıştır ve hemen hemen Dünya’nın tüm ülkelerinden sayısız yabancı öğrenciye İngilizce eğitim vermektedir. Szeged  Üniversitesi 2003 yılında Dünya’nın en iyi ilk 300 üniversitesi arasında yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır.

Dünya çapında en iyi 1000 Üniversitesinin sıralamasını burada bulabilirsiniz. ”Academic Ranking of World Universities” in her sene belirlemiş olduğu sıralamada ilk 1000 içerisinde  7 Macaristan Üniversitesi bulunmaktadır. Liste için tıklayınız…

Szeged Üniversitesi adını Szeged şehrinden almaktadır.Macaristan’ın güney doğusunda, Sırbistan ve Romanya sınırlarına çok yakın bir noktada bulunan Szeged, ülkenin üçüncü büyük şehri. 180,000 nüfuslu Szeged, mimarî özellikleri yanında son derece aktif kültürel hayatı ve gastronomik zenginliği ile de çekici bir kenttir. Çeşitli şenliklerin, açık hava tiyatro gösterilerinin, fuarların, uluslararası sergilerin hiç eksik olmadığı şehir genellikle Artnouveau ya da Neo-classique tarzda yapılmış binalarıyla modern bir Avrupa şehri karakterine sahip ve önemli bir turistik merkezidir.

Szeged Üniversitesi Tarafından Sunulan Programlar

Tıp Fakültesi ; ilk 2 yıl temel tıp eğitimi , 3 yıl klinik çalışmalar ve 1 yıl dönüşümlü stajlar olmak üzere eğitim süresi toplam 6 yıldır.Tıp bölümünde uluslararası eğitim 1984 yılında İngilizce eğitim programı ile başlamıştır.Son 15 yılda dünya çapında bir prestije kavuşan Szeged Üniversitesi , dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinden gelen pek çok uluslararası öğrenciye eşsiz eğitim imkanı sunmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi ; eğitim süresi 5 yıldır. İlk 2 yıl temel tıp müfredatı dersleri , sonraki yıllarda ise pek çok klinik çalışmaları ve staj programları müfredat içinde yer almaktadır.

Eczacılık Fakültesi ; eğitim süresi 5 yıldır. İlk 2 yıl temel tıp müfredatı dersleri , sonraki 3 yıl ise eczacılık konuları ile ilgili dersler verilmektedir.

Programa katılmak isteyen adayların Biyoloji , Kimya ve İngilizce konularında yazılı ve sözlü sınavları geçmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler , Üniversite’nin anlaşmalı olduğu okulların hazırlık programlarına yönlendirilirler. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler , fakültede eğitimlerine devam edebilirler.

YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan Szeged Üniversitesi’ne YKS VE TYT sınavlarına girmeden, doğrudan lise diploması ile başvurabilirsiniz.

bottom of page