top of page
Hollanda'da_eğitim.png

Hollanda, günlük problemlere yaratıcı çözümler bularak gerçek bir öncü olduğunu kanıtlamıştır. Ülkenin büyük kısmını denizden alarak biçimlendiren Hollanda, deniz seviyesinin altında yaşamakla pragmatik yaklaşımını gözler önüne serer. Bu yaklaşımı, konu eğitim olduğunda da görebiliyoruz. Hollanda gibi küçük bir ülkenin, giderek globalleşen dünyamızda başarılı bir yarışmacı olması için uluslararası oryantasyon son derece önemlidir. Hollanda ayrıca, İngilizce olarak verilen kurslar sunan Avrupa kıtasındaki ilk ülkedir.

Yaratıcı
Hollandalıların uluslararası tasarım endüstrisindeki önemli rolü, yaratıcı yönlerinin bir yansımasıdır. Hollanda’daki yaratıcı sektör, yenilikçi fikirleri ve toprağı delen Hollanda Tasarımı ile dünya çapında üne sahiptir. Belki de Hollanda toplumunda yaratıcılığın bu kadar önemli bir rol üstlenmesinin sebebi, temelinde Hollanda tarzı eğitimin yatmasıdır. Öğrenciler, problemleri çözmeleri ve dosya çalışmalarında birlikte çalışarak bilgi paylaşımında bulunmaları için teşvik edilir.

Bağlantılı 
Küçük bir ülke olan Hollanda, çevresindeki ülkelere ve dünyaya açıktır. Diğer ülkelerle birlikte çalışmak, Hollandalılar için başarının anahtarıdır. Hollandalı yüksek eğitim kurumları ve iş dünyası arasındaki güçlü bağlantılar, öğrencilerin uluslararası bir ortamda kariyere hazırlanmaları için staj imkanları ve iş fırsatları yaratır.

Eğitim sistemi

Hollanda’da iki temel yüksek eğitim kurumu türü bulunur: araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri. Araştırma üniversiteleri, akademik veya profesyonel bir ortamda bağımsız araştırma-odaklı çalışmalara ağırlık verir. Uygulamalı bilimler üniversiteleri ise, öğrencileri belirli kariyerlere hazırlayan uygulamalı sanatlar ve bilimler üzerine profesyonel programlar sunar. Yüksek eğitimin bir üçüncü dalı da uluslararası eğitim kurumları tarafından sunulur. Bu kurumlar; özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelen ve meslekleri uzmanlık bilgisi gerektiren kişiler için tasarlanmış ileri eğitim kursları sunar.

Araştırma

Hollandalı bilim adamları diğer ülkelerle kıyaslandığında önemli bir saygınlığa sahiptir. Hollanda, nüfusa göre araştırmacı oranı bazında dünya ikincisi ve alıntı yapılan yazılar alanında da dördüncü sıradadır*. Times Higher Education World University Rankings’de en iyi 200 arasında en az on iki Hollanda üniversitesi yer almıştır.

*bilim ve sosyal bilimler dergilerinde en son yayınlanan makaleler temel alınarak ortaya çıkarılan ortalama bir ölçüdür.

Doktora

Doktora dereceleri yalnızca araştırma üniversiteleri tarafından sunulur. Hollanda’daki doktora adayları, öğrenciden ziyade profesyonel araştırmacılar olarak adlandırılır. Gerçekte de doktora adaylarının büyük çoğunluğu, profesyonel araştırma konumlarını güçlendirmek isteyen iş sahibi kişilerdir.

bottom of page