top of page

MACARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ

BUDAPEŞTE TEKNOLOJİ VE EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

BUDAPEŞTE METROPOLİTAN UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (MET)SİTESİ

SZEGED ÜNİVERSİTESİ

​BUDAPEŞTE FİLM AKADEMİSİ (BFA)

experience-corvinus-university-budapest-

CORVINUS ÜNİVERSİTESİ

IBS INTERNATIONAL BUSINESS SCHOOL

PEÇ ( PECS ) ÜNİVERSİTESİ

DEBRECEN ÜNİVERSİTESİ

DUNAUJVAROS ÜNİVERSİTESİ

MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ÜCRETLERİ VE FİYATLARI

 • Macaristan’da üniversite eğitimiyle, yurtdışında eğitim planı yapmakta olan herkes; yeteneklerine, kariyer hedeflerine, kişisel beklentilerine ve bütçesine en uygun eğitim programını alarak, eğitimlerini yurtdışında sürdürecek, en köklü ve uzman akademik kadroya sahip olan Macaristanda üniversite eğitimlerinde Avrupa Standartlarında kaliteli eğitim verilmektedir.

   

  Macaristan’da üniversitelerin kadrolarında Nobel Ödüllü profesörler, dallarında uzman akademisyenler bulunmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitimi ile öğrenciler dünyadaki önemli üniversiteler ile öğrenci değişim programı çerçevesinde işbirliği içerisinde olunan ve uluslararası şirketlerle de ortak projeler vasıtasıyla biraraya gelen üniversitelerde eğitim göreceklerdir.

  Macaristan’ın Avrupa’ya dönük bir yapısının olması, eğitim sisteminin Avrupa ile eşdeğerliği, eğitim kalitesinin yüksekliği ve yaşam maliyetlerinin çok ekonomik olması Macaristan’da üniversite eğitimini cazip hale getirmiştir. Ülkemizdeki özel üniversite fiyatlarıyla kıyaslandığında özellikle Macaristan’da üniversite eğitimi ile öğrenciler gelecekleri için kendileri adına bir fark yaratmış olacaklardır. Eğitim süresi açısından ise Macaristan’da üniversite eğitimi daha kısa süreli olmakla birlikte mezun olduktan sonra öğrenciler doğrudan iş hayatına atılabilme fırsatını da yakalayacaklardır.

  Türkiye’de üniversite sınavına girerek istediğiniz bölümü kazanamadıysanız veya üniversitenizden ve bölümünüzden memnun değilseniz, daha iyi bir eğitim hedefiniz varsa Macaristan’da üniversite eğitimi sizler için doğru ve iyi bir tercih olacaktır.

  YKS ve TYT sınav sonucuna gerek olmadan sadece lise diploması ile Macaristan’da üniversite eğitimi almak için birçok farklı üniversiteye başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

  YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan üniversiteleri:

  Budapest University of Technology and Economics
  University of Pécs
  University of Debrecen
  Eötvös Loránd University
  Semmelweis University
  University of Szeged
  Corvinus University of Budapest

  https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2016/world-ranking#!/page/0/length/25/country/62/sort_by/rank_label/sort_order/asc/cols/rank_only

  Tıp ve diş hekimliği gibi bölümler dahil birçok bölüme Macaristan’da üniversite eğitimi alabilmeniz için YKS VE TYT sınavsız başvurabilme hakkınız bulunmaktadır.

  Yatay geçiş planı olan üniversite öğrencileri ile ön lisans okuyan öğrencilerde lisans tamamlamak için Macaristan’da üniversite eğitimi almak için başvurularını gerçekleştirebilirler.

  Yabancı öğrenciler için eğitim dili İngilizcedir. İngilizce dil seviyenizi belgeleyen ielts, toefl gibi sınav sonuç belgeleriniz ile yada İngilizce dil eğitimi veren bir okuldan mezun olmuşsanız yapılacak mülakatla, olumlu izlenim bırakabilirseniz, hazırlık okumadan Macaristan’da üniversitelerde eğitim için doğrudan 1. sınıfta başlamanız mümkün olmaktadır. Yabancı dil bilmeyenler ise ingilizce hazırlık sınıflarında eğitim görmektedirler.

  Macaristan’da üniversite eğitimi sadece bir fırsat değil, aynı zamanda yabancı bir ülkede kazanabileceğiniz unutulmaz bir yaşam deneyimi de olacaktır. Üniversitede yeni kültürlerle ve farklı insanlarla tanışma olanağı elde edecek, aktif bir sosyal üniversite yaşamı içinde kendinizi bulacaksınız.

  Macaristan’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

  • Avrupa’nın seçkin üniversitelerinde eğitim alma imkanı

  • İngilizce eğitim ve İngilizce hazırlık programları

  • Yüksek standartlarda eğitim kalitesi

  • Avrupa eğitim sistemi ile eşdeğer eğitim

  • YÖK tarafından denkliği tanınan üniversitelerde eğitim

  • Eğitim maliyetlerinin düşük olması

  • Ekonomik yaşam maliyeti

  • Güvenilir bir ortamda öğrenci hayatı

  • Farklı kültürlerle tanışma olanağı

  • Serbest dolaşım sayesinde Avrupa’nın bir çok şehrini görme imkanı

  • 3 yıl olan lisans bölümleri sayesinde iş hayatına daha çabuk atılma

  • Üniversite eğitimi sonrası Türkiye’de , dilerseniz Macaristan veya Avrupa’nın farklı şehirlerinde çalışma imkanı  

bottom of page