top of page
Odessa.jpg

ODESSA ÜNİVERSİTELERİ

  • Ukrayna Doğu Avrupa’nın önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Odessa tam bir üniversiteler şehridir. Odessa üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk kabul edilmekte ve Yök tarafından tanınmaktadır.Ukraynada üniversite eğitimi için Odessa en ideal seçenektir.

     

    Başvuru için lise diploması yeterlidir.Hazırlık eğitiminiz sonrası dilediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz.Özellikle Tıp , Diş hekimliği , Kaptanlık , Gemi mühendisliği , Mimarlık , İnşaat-Elektrik-Makine –Bilgisayar mühendislikleri , Ekonomi , İşletme , Hukuk , Psikoloji gibi bir çok bölüm seçeneği sunmaktadır.Tıp ve Diş hekimliği bölümünü diler rusça  dilerseniz de ingilizce alabilirsiniz.Ayrıca  Ukrayna Üniversitelerine yapılan başvuru , kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre çok daha kolaydır ve kısa sürer.

    Odessa diğer şehirlere oranla yaşam masrafları daha ekonomiktir. Odessada eğitim , konaklama , sosyal gider maliyetleri , ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabilecekleri seviyede olup , hatta birçok bölgemize kıyasla , Türkiye’den bile ekonomiktir. Ukrayna’da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 2000 – 3500 dolar arasındadır.Aylık gıda , ulaşım ve sosyal giderler için ise ortalama 250 dolar yeterli olmaktadır.

    Liman şehri olduğu için de turizm ve üniversite kenti olarak ta çok daha caziptir.Ukrayna’da Odessa aynı zamanda zengin bir kültür ve sanat şehridir. Ukrayna’da eğitim öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.Ekonomik ve kaliteli eğitim dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri Ukrayna’ya çekiyor. Bu da zengin bir uluslararası öğrenci yaşamı sağlıyor.

odessa.JPG
odessa 2.JPG
odessa 4.JPG
odessa 3.JPG
bottom of page